Kıdem Tazminatı Fonu Dezavantajları

kidem-fonu-dezavantajlariKıdem tazminatında işçi ve işverenleri bekleyen yeni düzenlemeler, her ne kadar avantaj sağlasa da bazı noktalarda işçi ve işçilerin dezavantajlı olmasına da neden olacak. Gündemde yer alan haberler doğrultusunda hazırladığımız bu yazımızda, sizlere kıdem tazminatı fonunun yürürlüğe girmesi ile birlikte ortaya çıkabilecek bazı dezavantajlı durumlardan bahsedeceğiz.

Kıdem tazminatı fonu kanunlaştırılırsa, bu sistemin kötü yönetilmesinden kaynaklı bazı sorunlar ve mağduriyetler ortaya çıkabilir. Kıdem tazminatı fonunun ilk dezavantajı; sigortasız işlerde çalışmak zorunda kalan ve kayıt dışı çalışma hayatı olan işçilerin bu sistemden yararlanamayacak olmalarıdır. Mevcut sistemde de aynı mağduriyet devam etmektedir. Fakat işi sigortasız çalıştığına dair bir suç duyurusunda bulunur ya da mahkemeye başvurursa, bu fondan hak kazanabilir. Kıdem tazminatı fonu işçilere mahkeme haklarını aramaları için avantaj sunacak.

Kıdem tazminatı fonundan çalıştığı ücretin daha altında bir rakam gösterenlerin zararına olacak. Düşük çalışma ücreti gösterilen işçilerin fonda biriken kıdem tazminatları da düşük paylarda olacak. Böyle bir durumda işçiler, işverenleri tarafından uğradıkları bu mağduriyete son vermek için mahkemeye başvurabilirler. Yine, askerlik, evlilik ve emeklilik yaşını bekleme gibi durumlarda da kıdem fonuna ücret yatırılmayacak. Fakat bu durum, işçilerin işsizlik sigortasından faydalanmalarına olanak sağlayacak. İşveren çalışan işçisi iin bir yıla karşın 30 günlük ücrette 8,33 oranı yerine, daha düşük olan 4-5 gibi bir oran öderse; bu ödenen düşük rakamdaki kıdem tazminatı hak kaybına sebep olacak.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.