Kıdem Tazminatı Fonu için Yeni Öneri

kidem-tazminati-icin-yeni-oneriÇalışanların işverenler tarafından mağdur olması ve kıdem tazminatını işçilerin çoğunluğunun alamaması üzerine, hükümet kıdem tazminatına yeni bir düzenleme yapma kararı almıştı. Kıdem tazminatı fonu sözü veren Başbakan Davutoğlu’nun bu açıklamasının ardından kıdem tazminatı yeniden gündemi meşgul etmeye başladı. Çalışanların dikkatini çeken açıklamanın ardından düzenlenecek fonun işçilere yarar sağlayıp sağlamayacağı ve hak kaybı olma ihtimalleri sürekli merak edilen haberler arasındaydı.

Kıdem tazminatı fonu önerisinin ardından durum bir netlik kazanmadı ve henüz kanun haline gelmedi. Düzenlemenin nasıl olacağı duyurulduktan sonra sendikalar çeşitli araştırmalar yaparak yeni sistemdeki eksiklikleri tespit ettiler. Özellikle yüzde elli hak kaybının olma ihtimali ve 15 yıl boyunca fondaki paraya işçilerin dokunamayacak olması, akıllarda çeşitli soru işaretlerinin kalmasına neden oldu. Bunun üzerine, işçilerden yanıt hemen geldi ve bir yıllık şartın kaldırılması talep edildi. Bir yıllık çalışma şartı kaldırılırsa eğer sorunun çözüme kavuşacağını dile getiren işçi sendikaları, şu günlerde hükümet cephesinden yanıt bekliyor.

Kıdem tazminatı fonu düzenlemesinin işverenlerin işine yarayacağını dile getiren işçiler, bu düzenlemelere karşılık yeni bir sistem geliştirdiler. Kıdem tazminatı hakkının bir yıldan daha kısa süre çalışanlara da getirilmesi konusunda ısrarcı olan işçi sendikaları, bu konu hakkındaki gerekçelerini de dile getirdiler.

Kıdem tazminatı fonu konusunda tartışmaların yeniden alev almasının ardından uzmanlar eğer fonun yürürlüğe girerse, mahkemelerin yükünün hafifleyeceğini dile getirdiler.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.