Kıdem Tazminatı Fonu Kafaları Karıştırdı

Kidem-tazminati-fonu-haberKıdem tazminatının fona aktarılması, son birkaç yıldır ara ara gündemi meşgule den önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeni yılın ilk günlerinde de herkesin yürürlüğe girip girmeyeceğini merakla beklediği kıdem tazminatı fonu hakkında geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar sonrasında, ertelendiği duyurulmuştu. Ancak kıdem tazminatı fonunun ilerleyen vakitlerde yürürlüğe gireceğinin sinyalini hükümet yetkilileri verdi.

Kıdem tazminatı fonu hakkında her geçen gün ortaya atılan iddialar işçilerin kafalarını karıştırıyor. Kıdem tazminatı fonu düzenlemesinin ilerleyen günlerde kanunlaştırılmasının kendileri açısından yararlı olup olmayacağına karar veremeyen işçiler ve işverenler şimdilik gelen haberleri takip ediyorlar. Son olarak ortaya atılan iddialarda hem işçinin hem de işverenin bu fondan hak kaybına uğrayacağı oldu. Bunun yerine kamunu kazanacağını dile getiren uzmanlar, fon teklifinin mağduriyetin önüne geçilecek bir uygulama olmayacağını dile getirdiler. Bu fon devletin elinde sürekli sıcak para olmasına yarayacak ve hükümet rahat bir nefes alacak.

Son günlerde hükümetin gündemini meşgul eden kıdem tazminatı fonu kurulması, işçi sendikalarını ayağa kaldırmış durumda. Bunun nedenlerinden ilki; 1 yıllık çalışma zorunluluğu olmasıdır. İkinci neden; 15 yıl boyunca işçilerin fonda birikecek paraya dokunamayacak olmalarıdır. Üçüncü neden; 15 yıldan az çalışanların bu fondan yararlanıp yararlanamayacağının net olmamasıdır. Son neden ise; işveren maliyetlerinin artacak olması ve kıdem tazminatı almanın daha zor bir hale gelecek olmasıdır.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.