Kıdem Tazminatı Fonu Kanun Tasarısı

Kidem-tazminati-fonu-kanun-tasarisiHenüz bir kanun haline gelmeyen kıdem tazminatı fonu, ilerleyen yıllarda kanunlaştırılabilir. Gündemi uzun bir süredir meşgul eden kıdem tazminatı fonu haberleri, ardından bu düzenleme ile ilgili çeşitli eksikliklerin çıkması ile hükümet tarafından ertelenmişti. Bu ertelemenin en büyük nedeni; hak kayıplarının ortaya çıkacak olması ve bazı maddelerin işçi ve işverene zorluklar yaşatacak olmasıydı.

Kurulması planlanan kıdem tazminatı fonu, kanun haline getirildiğinde işçilerin kıdem tazminatı haklarını korumayı amaçlamaktadır. Hak sahiplerinin kıdem tazminatlarının bir fonda birikeceği ve on beş yıl süre ile işçilerin bu fona dokunmasının yasak olduğu düzenleme, hukuki açıdan da mahkemelerin yükünü hafifletmeyi planlıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı kamu kurumları ve özel kuruluşların işçilerin maaşlarına bir ek veya kesinti yapmadan fonda birikecek olan para, devlet açısından da büyük avantajlar sağlıyor. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından denetlenmesi öngörülen kıdem tazminatı fonu, devlet malı hükmünde yer alacak ve taşeron firmalara bağlı çalışan işçilerin de mağduriyetinin önüne geçilmesi planlanan kanun tasarısıdır. Kanun haline gelmesi ile birlikte çalışanların bu kapsamda kıdem tazminatlarının bir fonda birikmesi plan dahilinde olacaktır. Yine yeni işe girenler de bu düzenlemenin kanunlaştırılması ile birlikte fon kapsamında kıdem tazminatına dahil olacaklardır. Pirim ödeme süresi bir yıl altında olan çalışanların da fonlarına ödeme yapılması öngörülen maddeler arasında yer alıyor. Konu ile ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.