Kıdem Tazminatı Fonu Nedir?

Kidem-tazminati-fonu-nedirİşverenleri tarafından mağdur durumda kalan çalışanların büyük çoğunluğu, kıdem tazminatlarını alamamaları gerekçesi ile geçtiğimiz yıllarda hükümete çeşitli şikayetler de bulunmuşlardı. Tüm bu olumsuz gelişmelerin ardından hükümet yetkilileri almış oldukları karar sonrasında kıdem tazminatı fonu oluşturmayı planladılar. Kıdem tazminatına yeni bir düzenleme getiren bu tasarının ardından çeşitli tartışmalar da yaşandı.

İşçilerin neredeyse yüzde doksanlık bir kısmının kıdem tazminatlarını alamaması nedeniyle henüz bir kanun haline gelmeyen kıdem tazminatı fonu, ö<ellikle taşeron firmalara bağlı olarak çalışan işçilerin haklarını koruyan bir düzenlemedir. “Kıdem tazminatı fonu nedir?” diye merak edenler yazımızın devamında kıdem tazminatı fonunun işçi ve işverenler tarafından ne gibi maddeleri kapsadıklarını öğrenebilirler.

Kıdem tazminatı fonu düzenlemesi yürürlüğe girerse, her işçi için ayrı ayrı oluşturulan fonlarda paraları birikecek ve on beş yıl boyunca bu biriken paraya dokunamayacaklar. Y,ne kıdem tazminatı fonunun bir diğer özelliği de, bir yıldan az süre çalışan işçilerin bu fondan yararlanamıyor olmasıdır. Bu bir yıllık zorunluluk ise, geçtiğimiz günlerde sendikaları ayağa kaldırmıştır ve işverenler için bir avantaj haline dönüşmesi düşünülmektedir. Kıdem tazminatı fonu işverenleri de paniğe sürüklemiştir. İşverenler bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden endişe duymaktadırlar. Bunun da nedeni, yeniden finansal düzenleme yapacak olmalarıdır. Kıdem tazminatı fonu 2015 yılında da yürürlüğe girmedi. Ancak Başbakan Davutoğlu’nun sözlerine göre, ilerleyen yıllarda kanunlaştırılması an meselesidir.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.