Kıdem Tazminatı Fonu Neleri Kapsıyor

kidem-tazminatiKıdem tazminatı fonu hakkında yapılan açıklamalar ve öneriler, işçi cephesini son zamanlarda tedirgin etmeye başladı. Bu yeni fon düzenlemesine şüphe ile yaklaşan işçiler ve işverenler, ilerleyen dönemlerde kanunlaştırılması planlanan yeni kıdem tazminatı tasarısının kendilerine neler sağlayacağı ve neleri kapsayacağını da merakla bekliyorlar. Özellikle çalışanlar, kıdem tazminatı hakkındaki gelişmeleri gün be gün takip ediyor.

Son yıllarda Başbakan Davutoğlu ve hükümet tarafından sıkça masaya yatırılan konulardan biri haline gelen kıdem tazminatı fonu, henüz bir netlik kazanmış ve yürürlüğe girmiş değil. Sıkça dile getirilen konu, sendikalar tarafından gelen tepkilerin artması ve bazı eksikliklerin söz konusu olması nedeniyle şimdilik ertelendi. Kıdem tazminatı fonu düzenlemesi hakkında çalışmaların devam ettiğini hükümet yetkililerinin dile getirmesinin ardından, bu konu hakkındaki tartışmalar da yenide alevlendi.

Kıdem tazminatında düzenlemeye ihtiyaç duyulmasının nedeni işçilerin yüzde doksanlık kısmının kıdem tazminatı hakkından yararlanamıyor olmasıydı. Bunun üzerine ilerleyen dönemlerde kanun haline gelmesi planlanan kıdem tazminatı fonu bazı yenilikleri de kapayacak. Fonda biriken paraya işçiler 15 yıl boyunca dokunamayacak. O nedenle 15 yıldan az bir süre çalışan işçilerin fondan yararlanıp yaralanamayacağı tartış konusu oldu. Yine 1 yıl çalışma zorunluluğu da sendikaları ayağa kaldırdı. Bir yıldan daha kısa sürede işten çıkarılan işçilerin mağdur olacağı yönünde yapılan açıklamaların ardından sendikalar hükümete yeni bir sistem ve öneri yolladı. Kıdem tazminatının yürürlüğe girmesi en çok mahkemeleri etkileyecek ve yüklerinin hafiflemesini sağlayacak.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.