Kıdem Tazminatı Fonu Şartları

Kidem-tazminati-fonu-sartlariKıdem tazminatı fonu henüz bir geçerliliği olmayan ve düzenleme sürecinde olan yeni bir kıdem tazminatı yapılandırılmasıdır. Kıdem tazminatı fonu 2010 yılında ilk olarak duyurulmuş olup, bu yıl da ertelenmiştir. Kıdem tazminatının tamamen ortadan kalkmasını ve fonda biriken paranın işçi mağduriyetinin önüne geçilmesini hedef alan düzenleme, bazı eksiklikler nedeniyle de sürekli akıllarda soru işareti bırakmaktadır. Her yıl tartışmalara yol açan kıdem tazminatı fonunun şartları ise şöyledir;

  • Fondan askerliğini yapmış olan sigortalı işçiler in yararlanması öngörülmektedir.
  • Evlenip bu bir yıl içinde işini bırakmak mecburiyetinde kalan kadınlar sigortalıları kapsamaktadır.
  • İş akdini haklı ya da haksız sebepler ile feshetmek durumunda olan çalışanlar,
  • Emekli olması için tüm koşulları emeklilik yaşından önce yerine getiren sigortalılar,
  • Yine çeşitli sebeplere bağlı olarak çalıştığı işten ayrılmak zorunda kalan sigortalılar da bu fon tasarısından yararlanabilmektedir.

Günümüzde çalışan birçok işçi kıdem tazminatını alamamaktadır. Hatta bu rakam işçilerin yüzde doksanı olarak belirtilmektedir. Tabi ortada böyle kötü bir tablo olunca da hükümet tarafından yeni bir düzenlemeye gidilmesi öngörülmüştür. Ancak kıdem tazminatı fonunun ne zaman kanunlaştırılacağı ve kesin sınırları şimdilik belli değildir. Sadece ana hatları kesinleşen bu yeni kıdem tazminatı sisteminde yer alan bazı maddeler ise işverenler ve işçi sendikalarını tedirgin edecek niteliktedir. Bu nedenle işverenler ve işçi sendikaları düzenlemeler yapılırken konu ile ilgili kendi fikirlerini ve şartlarını hükümete geçtiğimiz günlerde iletmişlerdir.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.