Kıdem Tazminatı Fonu Son Durum

kidem-tazminatinda-son-durumKıdem Tazminatı Fonu, “Ekonomide Dönüşüm Programı” çerçevesinde çalışanları ve işverenleri yakından ilgilendiriyor. Kıdem Tazminatı geçtiğimiz yıllarda çalışanların ve taşeron firmalara bağlı olan işçilerin işverenleri tarafından mağdur edilmesine karşın devlet yetkilileri tarafından inceleme altına alınmıştı. Yapılan şikayetler sonrasında Başbakan Davutoğlu, çalışanlara Kıdem Tazminatı Fonu sözü vermişti. Ancak bu yeni düzenlemenin barındırdığı bazı eksiklikler, çalışmaların ayaklanmasına neden oldu.

Kıdem tazminatı fonu 2015 yılında da hayata geçirilemedi. Eksikliklerin giderilmesi konusunda çalışmalarına devam eden ve bu mevzuat konusunda düzenlemeye giden devlet yetkilileri, ilerleyen günlerde konunun yeniden gündeme geleceği konusunda yeşil ışık yaktı.

Kıdem tazminatı fonu hakkında ortaya bazı kötü senaryolar atılmıştı. Bu fona çalışanlar 15 yıl boyunca dokunamayacak ve bazı kesintilere maruz kalacaklardı. Yüzde ellisinin alınamayacağı haberi ise işçilerin kıdem tazminatı fonuna karşı tepki duymasına neden oldu. Yine yapılan bazı hesaplamalar ile birlikte çalışanlara çeşitli haksızlıkların da ortaya çıkacağını son günlerde dile getirmişti. 15 yıllık çalışma süresini tamamlayamayanların fonu kullanıp kullanamayacağı da merak konusuydu. Uzun yıllar çalışma hayatında faaliyet gösteren ve esnek çalışma saatleri olan işçiler için bu tasarı çok avantajlı olacaktı. Fakat işverenlerin finansal açıdan yeni düzenlemeler yapmalarına neden olacaktı. Her çalışan için fon kurulmasını öngören yeni kıdem tazminatı, ilerleyen yıllarda eksikliklerin giderilmesi ile birlikte hayata geçirilebilir. Devletin bu konuda atacağı yeni adım şimdilik gizemini koruyor.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.