Kıdem Tazminatı Fonu Tartışmalara Yol Açtı

Kidem-tazminati-fonu-haberBaşbakan Davutoğlu’nun işçilere söz verdiği kıdem tazminatı fonu 2015 yılının ilk dönemine yetişmedi. Sistemde bazı açıkların ve eksikliklerin bulunması beraberinde bir sürü tartışmanın da ortaya çıkmasına neden oldu. Bu nedenle hükümet kıdem tazminatı sistemine devam etmeye karar kıldı. Ancak devlet yetkililerinin yapmış oldukları açıklamalara göre, kıdem tazminatı fonu rafa kaldırılmadı. Konu ile ilgili düzenlemelerin yapılacağı ve sistemin geliştirilerek akıllardaki sorunların yok olmasının sağlanacağı duyuruldu.

Kıdem tazminatı fonu kanun tasarısı hakkındaki tartışmalar genellikle hak kayıplarının ortaya çıkacağı yönündeydi. Bunun en büyük nedenler; 1 yıllık çalışma mecburiyeti ve yüzde elli kesintinin olma ihtimaliydi. Tabi tüm bu söylentiler ve bilinmezlikler fon tasarısının bu yıl da ertelenmesine neden oldu. Ocak ayında ve Şubat ayının ilk günlerinde gündemde sürekli kıdem tazminatı fonunun olması akılları karıştırdı. Tabi işçi ve işveren tarafında da tartışmaların alevlenmesine sebebiyet verdi.

İlk olarak 2010 senesinde hükümetin duyurduğu kıdem tazminatı fonu 2015 yılında da yürürlüğe girmedi. Hükümet yetkilileri bu fon uygulaması için yeni düzenlemeler yaparken, kıdem tazminatı fonu kurulması söylentiler nedeniyle işçileri tedirgin etti. İşsizlik sigortasına benzetilen bu uygulama, ana hatları ile şekillenmeye başladı. Ancak bu yeni düzenlemede aylık fona yatırılacak fonun tutarının ne kadar olacağı merak edilenler arasında yerini alıyor. Hesaplamalar yapıldığında yüzde 52 oranındaki kayıp da işçileri tedirgin eden hususlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.