Kıdem tazminatı fonu tartışmaları

kidem-tazminati-tartismalariYürürlüğe girmesi planlanan yeni kıdem tazminatı sisteminde kurulacak olan fon, işçi ve işverenlerin yüksek oranda olacağı bir sistemi esas almaktadır. Kıdem tazminatı fonu düzenlemesinin yapılmasının en önemli sebeplerinden biri ise; yüzde doksan oranında işçinin yürürlükte olan kıdem tazminatı fonundan yararlanamıyor olmasıdır. Peki, yenilenecek olan bu sistemin işçi ve işverene getirileri neler olacaktır. Bu yeni fon sisteminin sürekli tartışma yaratmasının sebepleri ve sistemle ilgili ortaya çıkan sorunlar yazımızın devamında sizleri bekliyor.

En uygun sistem olarak kıdem tazminatı fonu düzenlemesinin yapım aşamasında olması, hem işçi hem de işverenleri tedirgin ediyor. Her ne kadar devlet tarafından maddi kayıp yaşanmayacağına dair işçilere ve işverenlere söz verilse de, yeni sistemde olması düşünülen bazı maddeler akıllarda soru işaretlerinin kalmasına neden oluyor.

Son günlerde işçi ve işveren kesiminin en çok tartıştığı konuların başında gelen kıdem tazminatı fonu, iş mahkemelerinin yükünü hafifletecek gibi görünüyor. Hatta uzmanlar fon sisteminin gelmesi ile birlikte, mahkemelerin yükünün dörtte üç oranında hafifleyeceğinden bahsediyor. Fakat bu durumun işçi ve işverenler açısından pek de avantajlı olacağı düşünülmüyor. Bunun nedeninin ise; yeni fon sistemindeki optimal noktanın henüz bulunmamış olması ve bazı konuların netliğe kavuşmamış olmasıdır. Kıdem fonunun kimleri kapsayacağı da merak konusudur. Bazı haberlere göre, evlilik, askerlik ve emekliliğini bekleyenleri bu fondan yararlanamayacak. Fakat işsizlik yardımının miktarında artış olacağı düşünülüyor.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.