Kıdem Tazminatı Yürürlüğe Girdi

kidem-tazminati-yururlukteGünlerdir tartışmalara yol açan kıdem tazminatı fonu, yapılan açıklamalara göre bir süreliğine ertelenmişti. Ancak bugün yapılan açıklamada ve gazetelere yansıyan manşetlerde hükümet tarafından sürpriz bir gelişme olarak kıdem tazminatı kanun tasarısının yürürlüğe girdiği duyuruldu. Milyonlarca işçiyi ve işvereni yakından ilgilendiren bu haber, ülke gündemine bomba gibi oturdu.

Resmi gazetede yayınlanan bildiriye göre, kıdem tazminatı yeni şekliyle yürürlüğe girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınan karara göre, yapılan düzenlemeler işçilere yansıyacak. Alt işverenler tarafından çalıştırılan işçilerin çeşitli kıdem tazminatı konusundaki hesaplamaları yapılacak ve banka hesaplarına yatırılacak. Kıdem tazminatı esasına dayalı bu gelişmeler, özellikle toplam çalışma süreleri ön planda tutularak hesaplanacak. Tespit edilen kıdem tazminatı ücretleri, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından işçilere ödenecek. Aynı ve farklı kamu kurumu ya da kurumlarda çalışan işçiler için aynı düzenleme geçerli olacak. İş sözleşmesi sona ere veya işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatları da aynı şekilde hesaplanacak ve bu kurum ve kamu kuruluşları tarafından ödemesi yapılacak.

Kamu kuruluşları veya kurumlar yerine özel kuruluşlarda çalışan işçiler için kanun kapsamında olanlar kıdem tazminatından yararlanacak. Kıdem tazminatına hak kazanan işçilerin çalışma süreleri hesaplanarak kıdem tazminatları yine bu kurumlar tarafından ödenecek. Ödemeler ise, asgari ücret artış oranı esas alınarak yapılacak. Direk işçinin banka hesabına yapılacak ola ödemeler için yazılı başvuru yapılması gereklidir.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.