Kıdem Tazminatında Yeni Gelişmeler

kidem-tazminati-fonu-yeni-gelismelerKıdem tazminatı fonu uzun süredir Türkiye gündemini meşgul ediyor. Bu konuda devlet tarafından yapılan açıklamalar ve düzenlemeler çalışanların tepkisini çekmiş ve bazı eksikliklerin ortaya çıkması nedeniyle fon düzenlemesi bir süreliğine askıya alınmıştı. Kıdem tazminatı ile ilgili yapılan yeni tasarılar ve düzenlemeler her ne kadar işçilerin mağduriyetine çözüm bulmak amacıyla olsa da, bu düzenlemedeki birçok eksiklik işçilerin ve sendikaların tepki göstermesine yol açtı. Son günlerde yine gündemi meşgul eden konu üzerine işçiler yeni bir teklif sunarak kıdem tazminatı tasarısının yeniden düzenlenmesini teklif ettiler.

Kıdem tazminatı fonu tasarısında bulunan bazı maddelerin işverenlerin haklarını savunduğu gerekçesi ile bu düzenlemeye karşı çıkan sendikalar, şimdilik nasıl bir yanıt alacaklarını bekliyorlar. Bir yıl şartının kaldırılması konusunda ısrarlı olan işçi sendikaları, bu oluşturulmak istenen fonun yerine daha yararlı bir modelin geliştirilerek kendilerine sunulmasını talep ettiler.

Kıdem tazminatı fonu son durumuna göz atacak olursak, henüz bu konuda bir netliğin olduğunu söyleyemeyiz. Seçimlere kadar kıdem tazminatı fonu düzenlemesi konusunda bir netlik kazanılması gerektiğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yapılacak düzenlemeler sonrasında herhangi bir hak kaybının ortaya çıkmayacağını ve işçi yararına bir tasarı olacağını sözleriyle dile getirdi. Henüz kanunlaşmamış olan kıdem tazminatı fonu ve yeniden yapılacak düzenlemeler, 2015 yılının en çok konuşulan konularından biri olacak gibi görünüyor.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.