Yurt Dışında Kıdem Fonu Nasıl?

yurt-disinda-kidem-fonuKıdem tazminatı fonu hakkında yapılan son açıklamalara baktığımızda, bu sistemin her an yürürlüğe girmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Peki, diğer ülkelerdeki kıdem tazminatı örneklerine baktığımızda bu yeni sistemin değerlendirmesi olumlu mu yoksa olumsuz mudur? İşte bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ülkemizde şu an yürürlükte olan kıdem tazminatı birçok ülkede olduğu gibi belirli bir kıdem karşılığında yatırılmaktadır. Gelişmiş ülkelerin kıdem tazminatı sistemleri ise çok daha gülüdür. Gelişmiş ülkelerde işsiz kalanlara özel sosyal yardım fonları mevcuttur. Bu açıdan Türkiye’deki işsizlik fonunun daha etkili bir çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyebiliriz. Ayıca işsizlik sürecindeki bireylere daha fazla ödeme yapılması gerekliliği ve işsizlik sigortası yardımının da esnek olması gerekliliğini gelişmiş ülkelerin sistemlerine kıyasla söyleyebiliriz.

Avusturya’da kıdem tazminatı fonundan yararlanmak için işçilere 3 yıl çalışma mecburiyeti getirilmiştir. Yine Japonya’da da kıdem tazminatı fonu hesabı bir yıla bir ay olarak yapılmaktadır. Almanya da ise; durum farklıdır. Eğer bir işyerinde on kişiden az çalışan varsa, o işçiler kıdem tazminatından yararlanamıyor. Ayrıca bir yıla yarım ay ödeme hesabı yapılıyor. İtalya’da kıdem tazminatından işçilerin yararlanabilmesi için hükümet tarafından bir şart koşulmamaktadır. Kendi rızasıyla istifa edenler de sistemden yararlanabiliyor. Ayrıca belirli bir fondan ödenen kıdem tazminatları, işverenin işçilerine verdiği prim oranına göre hesaplanıyor. İngiltere’de iki yıllık çalışma zorunluluğuyla kıdem tazminatına hak kazanılırken; Fransa’da 1 yıllık çalışma koşulu bulunuyor.

Yeni Yazılarımızı Takip Edin

Mail listemize katılarak yeni kıdem tazminatı haberlerinden ve özel duyurulardan haberdar olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.